GOŚCIE

Oddajemy głos wspaniałym osobom, które całę swoje życie poświęcają na wędrowania. Pragniemy, aby spotkania z nimi były inspiracją dla wszystkich podróżniczych marzycieli.

11 marca 2014, Kampus SGGW, budynek 23, Aula 4, godz. 18:30

LESZEK CICHY

„Opowieści z Korony Ziemi - od Grenlandii przez Afrykę, aż na szczyt Mount Everestu”


Wybitny polski himalaista urodzony w 1951 roku w Pruszkowie. Inżynier geodeta, od 1977 roku pracownik naukowy Politechniki Warszawskiej, po 1989 roku - finansista i bankowiec. Od 1974 roku uczestnik polskich wypraw w Himalaje i Karakorum:
• 1974 rok - pierwsze wejście na Shisparé (7619 m n.p.m),
• 1975 rok - trzecie wejście na Gasherbrum II (8035 m n.p.m, ówczesny polski rekord wysokości) nową drogą pn-zach. ścianą.

Wspólnie z Krzysztofem Wielickim 17 lutego 1980 roku dokonał pierwszego wejścia zimowego na Mount Everest (8848 m n.p.m,) ustanawiając światowy rekord wysokości w alpinizmie zimowym. W roku 1998 dokonał drugiego polskiego wejścia na Mount Vinson na Antarktydzie i jako pierwszy z Polaków skompletował Koronę Ziemi. Od 1970 roku należał do Koła Warszawskiego Klubu Wysokogórskiego, a potem do KW Warszawa. Od 1977 roku był członkiem Komisji Sportowej Polskiego Związku Alpinizmu, a w latach 1995-1999 prezesem PZA.

TOMASZ MALANOWSKI

Promocja książki „Na szczytach świata”
„Na szczytach świat” to wywiad rzeka, zapis wysokogórskich wspomnień najwybitniejszego polskiego himalaisty XX wieku – Jerzego Kukuczki. To szczera i otwarta rozmowa na wiele górskich tematów. Rozmowa o trudnych początkach – korzeniach późniejszych himalajskich sukcesów Jerzego Kukuczki. O walce z samym sobą i drogach na czternaście najwyższych szczytów świata. O doborze partnera wspinaczkowego. O śmierci i przyjaźni. O wyborze – pomóc i narazić siebie czy ratować własne życie. O skomplikowanych, paradoksalnych w dobie polskiego komunizmu, przygotowaniach do wypraw, rozpoczynających się niejednokrotnie od malowania kominów. I o wielu, wielu bliskich sercu Jerzego Kukuczki sprawach. W prosty, odarty z górskiej martyrologii, szczery sposób, ubrany w swobodny dialog. Tomasz Malanowski tak wspomina pracę nad książką: „Maszynopis tej książki był już w drukarni, gdy nadeszła wiadomość o śmierci Jerzego Kukuczki. Największy polski himalaista, zdobywca wszystkich 14 ośmiotysięczników, człowiek cieszący się światową sławą, a jednocześnie tak nam bliski, mówi o swoich zwycięstwach i rozterkach, niepowodzeniach i sukcesach szczerze i otwarcie. Niestety niniejsza książka jest ostatnią relacją, którą zdążył nam przekazać...”.

12 marca 2014, Kampus SGGW, budynek 23, godz. 18:30

DARIUSZ ZAŁUSKI

„Opowieści z K2”


Polski taternik, alpinista, himalaista, przewodnik SKPB Warszawa, absolwent Politechniki Warszawskiej. Autor zdjęć, scenarzysta i reżyser wielu filmów o tematyce górskiej. Zdobywca pięciu ośmiotysięczników, w tym K2 oraz (dwukrotnie) Mount Everest. Członek Klubu Wysokogórskiego w Warszawie. Ma na swoim koncie kilkanaście filmów dokumentujących wyprawy górskie, których bohaterami jest wiele czołowych polskich i zagranicznych himalaistów.

ARKADIUSZ ZAJĄCZKOWSKI

„Mount Blanc – szczyt marzeń”
Wspomnienie o Piotrku Tomasiku, członku Akademickiego Klubu Turystycznego.